narrow default width wide

Breadcrumbs

4 січня 2015 р.Б. День пам'яті святої великомучениці Анастасії (+ ок. 304).

 

 

 

Великомучениця Анастасія родом римлянка. Вона постраждала за Христа в гоніння при Діоклітіані. Батько її був язичником, мати - таємною християнкою.

Учителем святої Анастасії в юності був благочестивий і освічений християнин Хрисогон. Після смерті дружини батько видав святу Анастасію за язичника Помплія, але під приводом вигаданої хвороби вона зберегла дівоцтво.

Переодягнувшись жебрачкою, у супроводі лише однієї служниці вона відвідувала в'язниці: годувала, лікувала, а часто і викуповувала в'язнів, що страждали за віру в Христа. Коли служниця розповіла про все Помплію, він піддав дружину катуванням і замкнув її у будинку. Тоді свята Анастасія стала таємно листуватися з Хрисогоном, який закликав святу озброїтися терпінням, приліпитися всією думкою до Хреста Христового, готуючи себе до служіння Господу, і передбачив швидку загибель Помплія в море. Через деякий час, відправляючись з посольством до Персії, Помплій дійсно потонув. Після смерті чоловіка свята Анастасія стала щедро роздавати своє майно убогим і стражденним.

Діоклітіану донесли, що християни, якими наповнені темниці Риму, стійко переносять муки. Тоді він наказав в одну ніч умертвити всіх їх, а Хрисогона надіслати до нього в Аквиілею. Свята Анастасія відано слідувала за своїм учителем.

Імператор особисто допитував Хрисогона, але не зумівши схилити його до зречення, звелів відрубати йому голову і кинути в море. Тіло і усічена голова святого мученика були винесені хвилями на берег. Їх по Божественного одкровення знайшов пресвітер Зоїл і, поклавши в ковчег, приховав у себе вдома.

Тоді святий Хрисогон з'явився Зоїлу і відкрив йому, що наближається мучеництво Агапії, Хіонії та Ірини - юних християнок, що жили неподалік, і повелів направити до них святу Анастасію. Самому Зоїлу Хрисогону передбачив швидку мирну кончину. Також в баченні Хрисогон вказав святої Анастасії шлях до Зоїла. Прийшовши до пресвітера, вона помолилась біля мощей святого Хрисогона, а потім духовно укріпила трьох дів перед тортурами.

Коли мучениці віддали душі Господу, вона сама поховала їх. Виконавши заповідане учителем, свята почала мандрувати. Оволодівши до того часу лікарським мистецтвом, вона всюди ревно служила в'язням. За своїм подвигу свята Анастасія здобула собі ім'я Узорішительниці, оскільки своїми працями дозволяла від тяжких уз довготривалих страждань багатьох сповідників Імені Христового.

Одного разу вона познайомилася з благочестивою молодою вдовою Феодотією і знайшла в ній вірну помічницю. Незабаром обидві зазнали гоніння. Святу Анастасію схопили, коли вона перебувала в Іллірії.

Після того, як за наказом Діоклітіана протягом однієї ночі були знищені всі в'язні - християни, свята Анастасія прийшла в одну з темниць і, не знайшовши там нікого, почала голосно ридати. Тюремники зрозуміли, що вона християнка, і відвели її до правителя області, який намагався схилити святу до зречення від Христа, загрожуючи муками, а потім передав її в руки Капітолійського жерця Ульпіана.

Лукавий жрець запропонував святій Анастасії вибір між розкішшю, багатством і тяжкими стражданнями, поклавши перед нею з одного боку золото, дорогоцінні камені та одягу, а з іншого- страшні знаряддя тортур. Язичницьке підступність було осоромлені нареченою Христової - свята Анастасія відкинула багатство і вибрала знаряддя тортур.

Але Господь продовжив шлях земного подвигу святий. Вражений красою Анастасії, жрець вирішив осквернити її чистоту, однак при першому прагненні доторкнутися до неї раптово осліп. Збожеволівши від болю, кинувся він бігти до язичницького храму, волаючи до ідолів про допомогу, але по дорозі впав і помер.

Свята Анастасія вийшла на волю і разом з Феодотією знову віддалася служінню стражденним християнам.

Незабаром свята Феодотія і три її сина прийняли мученицьку смерть. Її старший син Євод сміливо тримав себе перед суддею і лагідно переніс побої. Після довгих катувань їх усіх кинули в розжарену піч.

Свята Анастасія була схоплена вдруге і засуджена до голодної смерті. Вона провела у в'язниці без їжі 60 днів. До мученице щоночі була свята Феодотія і зміцнювала її.Побачивши, що голод не заподіяв святої Анастасії ніякої шкоди, суддя наказав утопити її разом з засудженими злочинцями. Серед цих людей був і переслідуваний за християнську віру Евтіхіан.

Коли корабель вийшов у відкрите море, воїни просвердлили в ньому отвори, а самі пересіли в човен. В'язням явилась свята Феодотія і повела корабель до берега. Вийшовши на сушу, дивом врятовані 120 чоловік увірували в Христа і були хрещені святими Анастасією та Євтихіаном.

Незабаром всі вони були схоплені і віддані на мученицьку смерть. Святу Анастасію хрестоподібно розтягнули між чотирма стовпами над розведеним багаттям. Її тіло, не ушкоджене вогнем, одна благочестива жінка Аполлінарія поховала в саду.

У V столітті мощі святої Анастасії були перенесені до Константинополя, де в ім'я її був побудований храм. Пізніше главу та правицю великомучениці перенесли до створеного неподалік від Святої Гори Афон монастир святої Анастасії Узорішительниці.

 

 

Свята великомучениця Анастасія, моли Бога про нас.

 

 

Яндекс.Метрика