narrow default width wide

Breadcrumbs

15 грудня 2019 року Божого. Неділя, Успенський піст

Прор. Авакума (VІІ ст. до Р. Х.). Прпп. Афанасiя, затворника Печерського, в Ближнiх печерах (бл. 1176), та iншого Афанасiя, затворника Печерського, в Дальнiх печерах (ХІІІ). Мц. Миропiї (бл. 251). Прпп. Іоана, Іраклемона, Андрiя та Феофила (ІV). Прп. Ісе (Ієсея), єп. Цилканського (VІ, Груз.). Свт. Стефана Уроша, царя Сербського (1367).Афанасій, затвірник Печерський (? — бл. 1176 р., Київ) — православний святий. Чернець Печерського монастиря. Преподобний. Прожив у затворі 12 років ні з ким не розмовляючи. Після смерті прославився чудотворінням.

Прп. Афанасій відзначався строгістю і святістю життя. Одного разу, у стані нервового виснаження, зомлів і два дні пролежав бездиханним, так що братія вважала його померлим. Коли ігумен з братією третього дня прийшли до нього в келію, щоб підготувати тіло до поховання, то знайшли Афанасія живим. Святий сидів і плакав. Потім він зачинився у печерному затворі, де прожив 12 років ні з ким не розмовляючи. Після смерті прославився чудотворіннями — від його мощей зцілився інок Вавила. Його мощі спочивають у Ближніх печерах.

Життя багатьох ченців Печерського монастиря дістало відображення в гравюрах XVII—XVIII ст. Одним з перших іконографічних портретів прп. Афанасія надрукований у «Патерику Печерському» 1661 р., який зробив гравер Києво-Печерської лаври Ілля. У «Патерику Печерському» 1760 р. також є зображення прп. Афанасія-затвірника.


 

 

Афанасій, затвірник з Дальніх печер (13 століття, Київ) — православний святий, чернець Печерського монастиря. Преподобний.

Про життя прп. Афанасія відомо тільки те, що він усамітнився в печері, щоб у безмовності і суцільній темряві служити Богові. Зцілював тих, хто приходив до нього з вірою. Згодом одержав дар бачити в печерній темряві без свічки.

Його мощі спочивають у Дальніх печерах, поряд з мощами Діонисія Затвірника та недалеко від підземної церкви Благовіщення Пресвятої Богородиці. Частинки з мощами є в м. Миколаєві, в храмі Всіх Святих (Україна), м. Тольятті, Храм Ікони Божої Матері Казанської (Росія), м. Полоцьк, Полоцький Спасо-Євфросинієвський жіночий монастир (Білорусь), м. Москва, храм Іверської ікони Божої Матері на Вспольї (Росія).

В акафісті всім преподобним Печерським про нього сказано:

«Радуйся, Афанасію, бо красою світу цього ти знехтував».

 

Святі угодники Божі, моліть Бога про нас.

 

Яндекс.Метрика